EMDR yani göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme; güçlü bir psikoterapi yaklaşımıdır. Birçok farklı terapi ekollerin bakış açılarını ve yöntemlerini barındıran bütüncül bir terapi yöntemi olarak kabul edilmektedir. EMDR terapisi yaşadığımız ve etkisinden kurtulamadığımız rahatsız edici olay, anı ve huzursuzlukları anlamlandırarak etkisinden çıkmamızı ve rahatlamamızı sağlayan bir yöntemdir.

EMDR terapisinde zihinde yer alan anılara ait bilgiler yeniden işlenir. EMDR, danışanlardaki rahatsızlığın nedeninin, olumsuz ve kötü olarak hafızaya alınmış anılar olduğunu belirten ve bu kötü anıları değiştiren bir yöntemdir. Yanlış inanışlar ve uyumsuz davranışlar bu depolanmış eski yaşantılarımızın anılarından kaynaklanır. EMDR terapisti, bu hedef anılara ulaşır ve bunları terapi ile işleyerek değiştirir. Sonrasında daha uyumlu bir çözümü güçlendirmek için olumlu yaşam tecrübelerimizin anıları ile birleştirir.

EMDR terapisi hangi durumlarda uygulanabilir?
EMDR terapisi ile kaza, deprem, savaş, taciz, şiddet gibi travmatik olayların üzerinizde bıraktığı kötü etkilerden kurtulabilirsiniz.
EMDR terapisi ile olumsuz yaşam deneyimlerinden kurtulabilirsiniz.
Yaşadığınız travma ve olumsuz yaşam olayları, kaygı bozukluğu, depresyon, kızgınlık ve öfke nöbetlerine de neden olduğu için bunlar da EMDR terapisi ile tedavi edilebilir.

EMDR terapisi ayrıca; aile çatışmaları, boşanma, okulda zorlayıcı olaylar gibi kriz yaşantılarında; kaygı bozuklukları ve fobilerde de etkili olmaktadır.